سایت تخصصی زن، خانواده و سبک زندگی

                        

                       همایش بین‌المللی مادران فاطمی، تربیت دینی، تمدن اسلامی همراه با گرامیداشت شهیده فاطمه نیک

            زیر نظر مدیریت حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان

 

زن، هوای تنفس

زن جلوه زیبایی بی حد خداوند است؛ میل انسان به بقا، زندگی و زیبا پرستی است. زن عشق است. یک سرمایه ابدی در جهان، خلاصه تمام مهربانی های دنیا. زن، نیمى از بشریت، عضوى جدّى و غیرقابل چشم پوشى در کانون بزرگ جامعه انسانى و نیز یکى از دو رکن پدیدآورنده بنیان خانواده است.

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در دیدار با زنان می فرمایند: «زن، هوایی است که فضای خانواده را انباشته؛ یعنی همچنان که شما در فضا تنفّس می کنید و اگر هوا نباشد، تنفّس ممکن نیست؛ زن این جوری است. زنِ خانواده به منزله‌ی تنفّس در این فضا است. اینکه در روایت هست “اَلمَراَةُ رَیحانَه وَ لَیسَت بِقَهرَمانَه” مال اینجا است، مال خانواده است. “ریحانه” یعنی گل، یعنی عطر، بوی خوش؛ همان هوایی که فضا را پُر می کند.

زن، زندگی بخش و نسل آفرین

خلقت انسان به گونه ای است که به تنهایی قادر به ادامه حیات نیست و تنها راه ادامه حیات او زندگی جمعی است که در خانواده آغاز و به سطح قوم و ملت و جامعه بین المللی می انجامد. نخستین گام برای تاسیس زندگی اجتماعی، ازدواج و در پی آن فرزنددار شدن است. قرآن کریم، فرزند را زینت زندگی می داند و اصل وجود فرزند به ‌عنوان نعمت الهی یاد شده؛ چنان‌که در آیه ۷۲ سوره نحل در این رابطه فرموده است: « وَ اللّهُ جَعَلَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا وَجَعَلَ لَکُم مِّنْ أَزْوَاجِکُم بَنِینَ وَحَفَدَةً وَ رَزَقَکُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ أَفَبِالْبَاطِلِ یُؤْمِنُونَ وَ بِنِعْمَتِ اللّهِ هُمْ یَکْفُرُونَ». از آن جایی که این مسولیت بزرگ بر دوش زن قرار داده شده است، قرآن زن را مایه آرامش معرفی می کند. حضرت زهرا (سلام الله علیها) به عنوان بهترین مادر، به زیباترین شکل ممکن این مسولیت را با تربیت فرزندانی چون حسنین (علیهم السلام) به عالمیان نشان دادند.

امام سجاد (علیه السلام) در رساله حقوق می فرمایند: «حق مادرت این است که بدانی او تو را به گونه ای حمل کرد که هیچ کس، دیگری را چنین حمل نمی کند و به تو از ثمره قلب خود چیزی عطا کرد که هیچ کسی به دیگری نمی دهد و از تو با همه اعضای بدن خود محافظت کرد و باکی نداشت که خود گرسنه باشد و به تو غذا دهد یا تشنه باشد و تو را سیراب کند یا خودش عریان باشد و تو را بپوشاند، یا خود در آفتاب باشد و تو را در سایه قرار دهد و برای تو از خوابش بگذرد و تو را از سرما و گرما حفظ کرد تا برای او باشی.»

زن و مسئولیت پذیری

زندگی خانوادگی بر اساس مسئولیت مشترک همسران بنا نهاده شده است و مسئولیت پذیری متقابل همسران از عوامل مهم سعادت خانوادگی محسوب می شود. طبق بیانیه مقام معظم رهبری، مسئولیت نسل جوان و زنان در گام دوم انقلاب از تمام اقشار بیشتر است. مسئولیت پذیری، بیانگر احساس و عملی است که افراد در چارچوب موقعیت و نقش های خود به طور آگاهانه و آزادانه نسبت به امور گوناگون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره از خود بروز می دهند. مسئولیت پذیری زنان در گام دوم انقلاب، باید همراه با روحیه و کار جهادی باشد تا بتوانند تحقق آرمان های انقلاب را سرعت ببخشند و برخی کاستی ها را به سرعت رفع کنند؛ که در غیر این صورت این بار سنگین به مقصد نمی رسد.

خداوند با توجه به جوهره و اراده بنده، مسئولیتی بر عهده او قرار می دهد و مادر شدن بهترین مسئولیتی است که بر عهده زنان قرار داده شده است. حضرت فاطمه (صلوات‌الله‌علیها) در سخت ترین شرایط و با وجود تمام مشکلات، به خوبی وظایف خویش را شناختند و با مسئولیت پذیری بالا، آن وظایف را به طور کامل به انجام رساندند؛ کارها و نقش‌هایی که منجر به حیات و جاودانگی مسیر حق و حقیقت شد.

گرد آورنده
عالیه احمدی/ مدرسه علمیه حضرت خدیجه (سلام الله علیها) سیریک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا