سایت تخصصی زن، خانواده و سبک زندگی

                        

                       همایش بین‌المللی مادران فاطمی، تربیت دینی، تمدن اسلامی همراه با گرامیداشت شهیده فاطمه نیک

            زیر نظر مدیریت حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان

 

 زن و خودباوری

یکی از بزرگترین درس های عملی حضرت زهرا (سلام الله علیها)، حضور فعال در صحنه های اجتماعی با حفظ عفت و حجاب و ارزش های وجودی زن است که تبلور آن در انقلاب اسلامی جلوه یافت و الگویی برای زنان مسلمان در سطح جهان گردید. تاسی به اسوه و الگوی برتر زنان جهان، حضرت زهرا (س)، گامی نوین و حرفی نو مطرح ساخت که زن مسلمان در اقصی نقاط جهان، از آسیا تا آفریقا، از اروپا تا آمریکا، می تواند با تکیه بر الگوی عملی فاطمی، بر خودباوری و احیای هویت اسلامی دست یابد. قدرت یافتن جنبش های زنان مسلمان و حضور آنها در عرصه های مختلف اجتماعی، نماد بارزی است که با پیروی از الگوی آموزه های دینی فاطمی به وجود آمده است، به گونه ای که رسانه های غربی همواره از تاثیر انقلاب اسلامی و تغییر رویه زنان مسلمان در سراسر جهان سخن گفته اند؛ سخن از زنانی که امروز با شناخت حقیقت وجودی خویش، در جبهه جنگ و جهاد و شهادت تا مرحله ایثار جان گام نهاده اند.

جهاد علمی

امروز بانوان ما در عرصه های مختلف به ویژه در عرصه علمی بسیار خوب درخشیده اند. حضور بانوان در مسائل علمی از برکات حاکمیت اسلام در کشور است. مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مورد جهاد علمی خواهران می فرماید: «خواهران نهضت سواد آموزی بدانند که در حال جهادند. به شهرها و روستاهای دور افتاده رفتن و در خانه ها را زدن و در مساجد کلاس تشکیل دادن و بدون چشم داشت احسنت و تشکری، علم و سواد را که ارزنده ترین هدیه هاست، به مردم دادن، یک جهاد است.»

امروز متدین ترین، انقلابی ترین، پاک ترین و با ایمان ترین دختران و زنان جوان، در میان قشرهای تحصیلکرده هستند. کسانی که اهل تجمل به زر و زیور هستند یا کورکورانه و چشم بسته می خواهند از الگوهای غربی در لباس و پوشاک و وضع زندگی تقلید کنند، غالبا از سواد و معلومات و معرفت کافی بهره ندارند. بنابراین در میدان علمی همه راه های فعالیت باید برای زنان باز باشد. دختران حتی در روستاها هم درس بخوانند. جامعه اسلامی به زنان و مردان باسواد و دارای معلومات نیاز دارد. اصالتا هنر انقلاب اسلامی این بود که زنان جامعه ما را متحول و در مسیر اسلام و ارزش های الهی هدایت کرد و از بی هویتی و بی اعتنایی بیرون آورد تا نسبت به سرنوشت خویش، خانواده و جامعه اسلامی احساس مسئولیت کنند. این تحول، تحولی الهی بود. در مسیر این تحولی که برای زنان ایجاد شد بسیار ی از قابلیت های آنها از قوه به فعل تبدیل شد.

آمارهای امروز از رشد علمی دختران و زنان ما حکایت می کند. امروز زنان ما در رشته های گوناگون علمی در حال فعالیت هستند و بخش گسترده ای از آنها هم در تولید اندیشه، به ویژه در حوزه علوم انسانی در حال پژوهش و تحقیق اند که همین امر می تواند در سرعت بخشیدن به جهاد علمی موثر واقع شود. البته نباید فراموش کرد که آنها نمی بایست با حضور در عرصه های علمی از سایر عرصه ها باز بمانند و از وظایف اصلی و ذاتی خود غافل بشوند. حضور در عرصه جهاد علمی، به معنای قرار گرفتن آنها در پست های سنگین اجرایی نیست، بلکه هدف اصلی، تولید اندیشه ای پویا است که منجر به تولید دانش و علم می شود و این امر حتی در علوم مربوط به حوزه زن و خانواده نیز قابل بهره برداری خواهد بود.

هدف از جهاد علمی زنان این است که زن در جامعه بتواند به علم و معرفت و كمالات معنوی و اخلاقی که خداوند متعال و آیین الهی برای همه ی انسانها، چه مرد و چه زن به طور یکسان در نظر گرفته است، برسد. در این صورت تربیت فرزندان بهتر خواهد شد، محیط خانواده گرم تر و بامعناتر خواهد شد، جامعه پیشرفت بیشتری خواهد کرد و گره های زندگی آسان تر باز خواهد شد؛ یعنی زن ومرد خوشبخت خواهند شد. برای این باید تلاش کرد و هدف این است.

  افتخار آفرینی بانوان

امروز به برکت انقلاب اسلامی، شاهد رشد ۱۲ برابری تعداد زنان هیأت علمی در دانشگاه ها نسبت به قبل از انقلاب هستیم و حدود ۲۲۸ ایرانی در جمع یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند که حضور زنان دانشمند کشورمان در میان آنها قابل توجه و درخور تقدیر است. امروز دنیا بانوان ایرانی را می بیند که در زیر پوشش حجاب، زیر چادر، زیر مقنعه، این تعداد عظیم نخبه فکری، علمی، عملی، فعال سیاسی، صاحب نظران فرهنگی و هنری در عرصه های مختلف، در حال فعالیت هستند و در میدان های گوناگون خوب درخشیده اند.

امروزه غالب مردم جهان به این واقعیت رسیده اند که مسئله حجاب هیچ منافاتی با پیشرفت بانوان نداشته و حافظ کرامت زنان است. زنان موفق مسلمان با نقش آفرینی در عرصه های مختلف علمی، ورزشی، دینی و… این حقیقت را به اثبات رسانده اند و از افتخارات ما این است که الگوی زنان ما، حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) است.

گرد آورنده
فاطمه شهدادی/ حوزه علمیه حضرت زینب کبرى (سلام الله عليها)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا